MİAFORUMA HOŞGELDİNİZ...
-Miaforumu görüntülemek, başlıkları okuyabilmek, yeni başlıklar gönderebilmek, başlıklara cevap verebilmek için lütfen Üye Girişi yapınız, üye değilseniz Kayıt olunuz.
-Mülki İdare Amirlerine Özel Bölümleri görüntüleyebilmek için ise, lütfen Mülki İdare Amirleri Özel Bölümü Hakkında başlığını okuyunuz.
-Mülki İdare Amiri olduğunuzu doğrulamak için, lütfen Parolayı giriniz.
-Miaforumu kullanmaya başlamadan önce Forum Kurallarını ve Kullanım Bilgilerini okuyunuz. Tüm soru ve sorunlarınız için Miaforum Yöneticisiyle İletişime geçiniz.

Aziz Yıldırım, İçişleri Bakanlığı'na Müsteşar Yardımcısı

Mülki İdare Amirleri ile İlgili Ulusal ve Yerel Basında Çıkan Haberler...
blue
Meslek: Devlet Memuru / İŞ-KUR

Aziz Yıldırım, İçişleri Bakanlığı'na Müsteşar Yardımcısı

Mesajgönderen blue » 24 Eylül 2012, 07:47

Resim
Sosyal Yardımlaşma Fonu'nu mevzuata ve yargı kararlarına aykırı nemalandırarak, sağladığı gelirle usulsüz harcama yapan bürokrata, ceza değil terfi geldi.

AKŞAM'ın ortaya çıkardığı, 7.7 milyon lira tutarındaki usulsüz harcamaların baş aktörü Sosyal Yardım Genel Müdürü Aziz Yıldırım, İçişleri Bakanlığı'na Müsteşar Yardımcısı oluyor. Atama kararnamesi imzalanan Yıldırım, bu kararnamenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından İçişleri Müsteşar Yardımcılığı koltuğuna oturacak.

2008'de Sosyal Yardımlaşma Fonu'nun başına getirilen, Fon'un geçen yıl haziran ayında Aile Bakanlığı'na bağlanarak Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'ne dönüşmesinden sonra da, Genel Müdür olarak göreve devam eden Aziz Yıldırım'ın, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in talebiyle terfi ettirildiği ileri sürüldü. Mülkiye kökenli olan Yıldırım, çeşitli ilçelerde kaymakamlık görevinde de bulunmuştu.

Aziz Yıldırım, halk arasında 'Fak-Fuk-Fon' olarak bilinen Sosyal Yardımlaşma Fonu'nun başına geldiği 2008 yılından 2011 yılının Haziran ayına kadar geçen sürede, Fon kaynaklarını kamu bankaları aracılığıyla 'promosyon' adı altında nemalandırmıştı. Yıldırım, Bütçe Kanunu'na ve Sayıştay'ın kararlarına aykırı olarak sağladığı promosyon gelirinin 7.7 milyon liralık bölümünü ise usule aykırı kullanmıştı.

Yıldırım, aralarında 'temsil gideri, temizlik gideri, market, kozmetik, kuruyemiş, pasta, börek, mobilya, kuaför' faturalarının da bulunduğu usulsüz harcamaları, 'Hazine Tebliği'ne uygun olarak yaptığını' ileri sürmüştü. Ancak uzmanlar, 'Hazine Tebliği'nde bu yönde bir düzenleme bulunmadığını ve hiçbir tebliğin Kanun ve Sayıştay kararlarının önüne geçemeyeceğini' belirtmişlerdi.

Aslı IŞIK / ANKARA

http://www.aksam.com.tr/o-mudure-terfi- ... 0484h.html

edit. Başlıkla oynama yaptım :mrgreen:
Belki hiç bir şey yolunda gitmedi;
ama hiç bir şey beni yolumdan etmedi!”
Anonim

blue

Cvp: Aziz Yıldırım, İçişleri Bakanlığı'na Müsteşar Yardımcıs

Mesajgönderen blue » 24 Eylül 2012, 09:47

17 eylül 2012

Fak-Fuk-Fon'u yöneten SYDF'de yoksullara ait paranın mevzuata aykırı şekilde nemalandırdığı ve elde edilen nemanın 7.7 milyon lirasıyla usulsüz harcama yapıldığı ortaya çıktı...

Geçen yıl yapılan yasa değişikliğiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlanarak 'genel müdürlük' statüsüne kavuşan ve halk arasında Fakir Fukara Fonu (Fak-Fuk-Fon) olarak bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'nun (SYDF), mevzuata ve Sayıştay içtihatlarına aykırı olarak kamu bankalarında tutulan fon paralarını 'promosyon' formülüyle nemalandırdığı ve nema gelirinden 7.7 milyon lira usulsüz harcama yapıldığı belirlendi.
Fonu yöneten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nün başında, Nisan 2008'den bu yana Aziz Yıldırım görev yapıyor. Yıldırım, geçen yılın Ağustos ayında SYDF'nin, Kadın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlanıp Genel Müdürlüğe dönüştürülmesinden sonra da Genel Müdür olarak görevini sürdürdü.

BÜTÇEYİ GENEL MÜDÜRLÜK KULLANMIŞ
Fon parasının 'promosyon' yöntemiyle mevzuata aykırı nemalandırılarak, elde edilen gelirin usulsüz şekilde harcanması, Yıldırım'ın göreve geldiği 2008 yılı ile SYDF'nin, Bakanlığa bağlanmasından iki ay öncesine kadar geçen dört yıllık sürede gerçekleşti.
Fon'un, çeşitli vergi ve cezalardan elde edilen milyarlarca liralık gelirini kamu bankalarına yatıran Fon yönetimi, bankalarla yaptığı anlaşma uyarınca, 'promosyon' adı altında nema elde etti. 2008'den 22 Haziran 2011'e kadar bankalardan sağlanan promosyon gelirlerinin, önemli bir bölümü ise “temsil, ağırlama, yemek, kozmetik, kuruyemiş, kira, şoför, çiçek, temizlik, danışmanlık, mobilya, dekorasyon, akaryakıt, araç bakımı, beyaz eşya, kırtasiye, kuaför malzemesi, yazılım, medya takip hizmeti' gibi gider kalemleri için harcandı. Faturalar arasında 9 lira 90 kuruşluk market ve 13 lira 50 kuruşluk pastane harcamasından, 31 bin liralık mobilya ve 206 bin liralık bilgisayar harcamasına varana kadar yüzlerce kalemlik gider yer aldı.

KURUMSAL PROMOSYON
Fon adına doğrudan bankalar kanalıyla yapılan ve faturalandırılan usulsüz harcamaları gösteren belgelere ulaşan AKŞAM'ın sorularını yanıtlayan Sosyal Yardım ve Dayanışma Genel Müdürü Yıldırım, söz konusu giderlerin kurumun iş ve işlemlerinin geliştirmek amacıyla, Kamu Haznedarları Tebliği'ne göre yapıldığını söyledi. Fon gelirlerinin nemalandırılmasının kanunen yasak olduğunu doğrulayan Yıldırım, şöyle konuştu: 'Fon parasını faize yatıramazsınız. Bu yasak, biz bu paraları kamu bankalarında vadesiz hesapta tutmak zorundayız. Çünkü günlük, anlık harcama yapabiliyoruz. Biz bankalarla resmi bir şey imzalamıyoruz. Bankalar, bu harcamaları bizim yerimize fatura karşılığında yapıyor. Ama son 1,5 yıldır böyle bir harcama yapmadık. Daha önceki tarihleri kapsayan bütün harcamalar ise dönemin Fon Kurulu Başkanının bilgisi doğrultusunda yapılmıştır.' Bu arada, 8 ay önce Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetimi Standartları Kurumu'na Daire Başkanı olarak atanan, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Abdülhalim Türkkanı da, söz konusu uygulamanın 'kurumsal bir promosyon' olduğunu vurguladı ve personele aktarılmamasının doğal olduğunu söyledi.

SAYIŞTAY'A GÖRE YOLSUZLUK
Sayıştay ve Başbakanlık Teftiş Kurulu, böyle bir uygulamanın tamamen hukuka aykırı ve usulsüz olduğu görüşünde birleşiyor. Sayıstay'a göre, Fon'un geliri devletin geliridir ve devletin gelir hesabına kaydedilir. Hiçbir şekilde harcanamaz, Hazine'ye aktarılır. Kurum için yapılacak herhangi bir harcama için Bütçe'den ödenek talep edilir. Yapılan hem Bütçe Kanunu'na, hem de 5018 sayılı Kamu Mali Kontrol Kanunu'na aykırı bir suçtur. Kurumlar, ancak bütçeden aktarılan ödeneği harcayabilir.

Kaynak : AKŞAM

http://www.aksam.com.tr/yoksul-fonunda- ... 9162h.html
Anonim

sevilla70
Mesleki Kıdem Yılı: 5-9

Re: Aziz Yıldırım, İçişleri Bakanlığı'na Müsteşar Yardımcısı

Mesajgönderen sevilla70 » 24 Eylül 2012, 22:41

Bu adam fak fuk fonu sosyal yardim mantigina oturttu. Türkiye şartlarında hiç te fena olmayan bir standarda kavuşturdu ya ne usulsüzlüğü. Ha usulluluk Türkiye'de sudur yerinde otur. Sıfır is sıfır hata prensibimden vazgeçme.

Excalibur

Mesajgönderen Excalibur » 24 Eylül 2012, 22:43

40-50 liralık kamu zararı iddiasıyla soruşturma raporu düzenleyip miaları savcılığa gönderen mülkiye müfettişi ve valiler duysun

memurus

Mesajgönderen memurus » 24 Eylül 2012, 23:18

Sayın Aziz Yıldırım mükemmel bir idareci ve mükemmel bir insandır .Kaprisin zerresi yoktur.Bu ülkede iş yapanı basın başta olmak üzere kimse sevmez.Kaymakamlara yardımcı olan onlara yol gösteren gerçek bir ağabeydir.Yolun açık olsun Aziz abi,seni seviyoruz

Kullanıcı avatarı
emmia
MÜLKİ İDARE AMİRİ
Görevi: Kaymakam

Mesajgönderen emmia » 24 Eylül 2012, 23:56

memurus yazdı:Sayın Aziz Yıldırım mükemmel bir idareci ve mükemmel bir insandır .Kaprisin zerresi yoktur.Bu ülkede iş yapanı basın başta olmak üzere kimse sevmez.Kaymakamlara yardımcı olan onlara yol gösteren gerçek bir ağabeydir.Yolun açık olsun Aziz abi,seni seviyoruz

Evet aynen katılıyorum
Ama Aziz abinin fondan ayrılacak olmasına üzüldüm
İnşallah oraya layık bir meslek abimiz Mia dan Atanır

turan

Mesajgönderen turan » 25 Eylül 2012, 07:42

AZİZ BEY YOLUN AÇIK OLSUN.TETİKÇİ GAZETECİLERE ALDIRMA.

mülkiamir
Hizmet Bölgesi: 5. Bölge

Mesajgönderen mülkiamir » 25 Eylül 2012, 08:38

valla aziz paşa herkese mi öyle bilmem ama yurt, koyunculuk vs ne zaman aradımsa bütün projelerimize destek verdi. bir kez olmaz dedi onda da haklı idi ama başta olur dedi . biz işe koyulunca "ya olmazmış o iş" dedi. onun dışında degerli bir meslek büyügümüz. ama bir mülkiyeli olarak istanbul siyasallıların yükselişini farklı duygularla izliyorum.

kayzer

Mesajgönderen kayzer » 25 Eylül 2012, 22:04

Aziz Abi geldi depremde haftalarca bizzat calisti, hangi ilceden ararsam arayim telefonuma geri dondü, ben genel müdürüm sen gariban kaymakamın kaprisi hiç yapmadı, soybis onun döneminde oluştu. Benim kanaatim biz Aziz abiyi Cook ararız hele bir de meslekten olmayan genel Mudur gelirse iste o zaman kıymeti tam bilinir. Aziz Abi'mizin Allah yolunu açık etsin.

blue

Mesajgönderen blue » 26 Eylül 2012, 07:58

Her 2 haberde akşam gazetesi ve aslı ışık haberi.istersem kimin servis ettiğini bulurum.
Anonim

selim

Mesajgönderen selim » 26 Eylül 2012, 08:31

Sayın Aziz Yıldırım'ın çok iyi insan olduğundan şüphem yok, yukardaki haberde geçen eleştiriye de zerre kadar hiç bir değer vermiyorum. Ama SYDV lerle ilgili konuşulduğuna göre bir eleştirimi belirtmek isterim.

İl ve İlçe Vakıfları o hale getirildi ki, Aile Bakanlığının adeta taşra uzantısına döndü.
Bilgisayar programları ve benzeri talimatlar sayesinde Merkezden onaysız adım atmak mümkün değil.
Artık gündemle ilgili yazılara bakın, antetleri bile bir milli eğitim, tarım teşkilatı gibi Genel Müdürlük yazıldıktan sonra altına vakıf adı yazılıyor. Bu bizim takdirimizle de değil, program otomatik çıkartıyor. Bakın Kaymakamlık adı bile yok.
Bilgisayar sistemi duraklarsa yardımlar da duraklıyor.
Personel alımında her adım merkez tarafından tayin ediliyor.
Periyodik denetimlere Mülkiye, Vakıf denetimi yanında Aile Bakanlığı Müfettişi denetimi de eklendi.
Merkeziyetçilik terkedilmesi gereken bir yapı mı, yoksa aman ne güzel, standart geldi, başımız ağrımaz, zaten kimse kurallara uymuyordu iyi oldu diyeceğimiz bir yapı mıdır?

Şimdi Aziz bey gerçekten çok ilgili ve her telefona cevap verebilen bir meslektaşımız olarak bu yeni yapılanmada yumuşak geçiş imkanı sağladı. Yarın başka bir genel müdür, bir meslektaşımız veya hele başka kurumdan gelen birisi, farklı davranış içine girerse ne olduğunu daha iyi anlarız.

Aziz beye yeni görevinde başarılar diliyor, hayırlı olsun diyorum.

MNK

Mesajgönderen MNK » 26 Eylül 2012, 11:38

kayzer yazdı:Aziz Abi geldi depremde haftalarca bizzat calisti, hangi ilceden ararsam arayim telefonuma geri dondü, ben genel müdürüm sen gariban kaymakamın kaprisi hiç yapmadı, soybis onun döneminde oluştu. Benim kanaatim biz Aziz abiyi Cook ararız hele bir de meslekten olmayan genel Mudur gelirse iste o zaman kıymeti tam bilinir. Aziz Abi'mizin Allah yolunu açık etsin.

Sağolsun, bende kendisinden razıyım. Ne zaman aradıysam hep yardımcı oldu yol gösterdi. İnşallah hakkında hayırlısı olur.

ismi

Mesajgönderen ismi » 27 Eylül 2012, 22:08

Aziz Yıldırım'ın memlekete hizmeti büyüktür.
Bugün memleketin herhangi bir yerinde proje üreten bir mülki amir evi iyi olmayan vatandaşlara "yer gösterin yeni ev yapalım" diyebilecek kadar rahatsa, yaşlısı engellisi bir çok vatandaşın temizlik başta olmak üzere evlerinde çeşitli hizmetleri karşılanabiliyorsa, sınavlara hazırlanan öğrenciler için proje yapıldığında ek kaynaklar geliyorsa bunda Aziz YILDIRIM 'ın büyük emeği vardır.Kendisini ve ekip arkadaşlarını memleket için yaptıkları çalışmalardan ötürü en derin saygılarımla selamlarım.
Aziz YILDIRIM'ın yeni görevinde de güzel ve büyük işlere imza atacağına eminim.

Kullanıcı avatarı
abdulvali

Mesajgönderen abdulvali » 28 Eylül 2012, 20:43

iyide bir kararname vs yok piyasada :?

DALGIÇ
Dönemi: 92

Mesajgönderen DALGIÇ » 28 Eylül 2012, 21:09

allah yolunu açık etsin aile sosyal politikalar bakanlığında bence müsteşarlık yapacak kişi idi ama değerlendirilemedi diye düşünüyorum bizde emeği çoktur aziz abinin...

hacı

Mesajgönderen hacı » 29 Eylül 2012, 22:29

selim yazdı:Sayın Aziz Yıldırım'ın çok iyi insan olduğundan şüphem yok, yukardaki haberde geçen eleştiriye de zerre kadar hiç bir değer vermiyorum. Ama SYDV lerle ilgili konuşulduğuna göre bir eleştirimi belirtmek isterim.

İl ve İlçe Vakıfları o hale getirildi ki, Aile Bakanlığının adeta taşra uzantısına döndü.
Bilgisayar programları ve benzeri talimatlar sayesinde Merkezden onaysız adım atmak mümkün değil.
Artık gündemle ilgili yazılara bakın, antetleri bile bir milli eğitim, tarım teşkilatı gibi Genel Müdürlük yazıldıktan sonra altına vakıf adı yazılıyor. Bu bizim takdirimizle de değil, program otomatik çıkartıyor. Bakın Kaymakamlık adı bile yok.
Bilgisayar sistemi duraklarsa yardımlar da duraklıyor.
Personel alımında her adım merkez tarafından tayin ediliyor.
Periyodik denetimlere Mülkiye, Vakıf denetimi yanında Aile Bakanlığı Müfettişi denetimi de eklendi.
Merkeziyetçilik terkedilmesi gereken bir yapı mı, yoksa aman ne güzel, standart geldi, başımız ağrımaz, zaten kimse kurallara uymuyordu iyi oldu diyeceğimiz bir yapı mıdır?

Şimdi Aziz bey gerçekten çok ilgili ve her telefona cevap verebilen bir meslektaşımız olarak bu yeni yapılanmada yumuşak geçiş imkanı sağladı. Yarın başka bir genel müdür, bir meslektaşımız veya hele başka kurumdan gelen birisi, farklı davranış içine girerse ne olduğunu daha iyi anlarız.

Aziz beye yeni görevinde başarılar diliyor, hayırlı olsun diyorum.

evet aziz abi sağolsun çok çalıştı, gayret etti. Emeği fazlacadır. ancak arkadaşımız yaptığı eleştiri de tamamen doğrudur. vakıflar resmen taşra teşkilatı haline getirilmiştir.

benim Aziz abinin yönetimindeki genel müdürlüğe yapacağım en büyük eleştiri insiyatif almadaki cesaretsizlikleridir. Vakıfların vırı zıvır(boş beleş)işleri için bir sürü genelge çıkarıp kural koyarken vakıfların karar vermede zorlandığı, insiyatif alanın başı ağrıdığı konularda "siz vakıfsınız, mütevelli heyeti ne derse o" anlayışıyla hiç bir insiyatif almadılar. Ve vakıfları resmen müfettişlerin insafına bıraktılar.

yolu açık olsun Aziz abimizin.

mülkiamir

Mesajgönderen mülkiamir » 01 Ekim 2012, 09:30

artık hiçbir konuda açın da genel müdürlüğe sorun. bu uygun mu sorun demiyorum. kişi borcu çıksa yargıda hakkımı nasıl savunurum diye düşünüp gözüm kesiyorsa yapıyorum. bol bol genelge, bakan-genel müdür yazısı göndermesinin aksine,her aradığımızda "siz vakıfsınız, mütevelli heyeti ne derse o" cevabı alıyoruz .başka bildikleri yok.

birmia
MÜLKİ İDARE AMİRİ
Görev Yeri: turkey

Mesajgönderen birmia » 01 Ekim 2012, 20:08

Aziz abi iyi adamdır Allah yolunu açık etsin ancak ilk geldiğinde çıkardığı genelge vardı yazıcı alınırken dahi genel müdürlüğe sorulması gerektiğini belirten genelge...o biraz yumuşatılsa fena olmaz...
Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.

Kullanıcı avatarı
emmia
MÜLKİ İDARE AMİRİ

Mesajgönderen emmia » 01 Ekim 2012, 23:15

HAYIRLI OLSUN..İçişleri Bakanlığından:

Karar Sayısı : 2012/669

1 – Açık bulunan 1 inci derece kadrolu Müsteşar Yardımcılığına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Aziz YILDIRIM'ın atanması, 657 sayılı Kanunun 71 ve 74 üncü maddeleri ile 2451 sayılı Kanunun 2 nci maddesi gereğince uygun görülmüştür.

2 – Bu Kararı İçişleri Bakanı yürütür.

1/10/2012

Abdullah GÜL

CUMHURBAŞKANI

Recep Tayyip ERDOĞAN İdris Naim ŞAHİN

Başbakan İçişleri Bakanı

—— • ——

İçişleri Bakanlığından:

Karar Sayısı : 2012/670

1 – Açık bulunan 1 inci derece kadrolu Müsteşar Yardımcılığına I. Hukuk Müşaviri Ahmet Hamdi NAYİR'in atanması, 657 sayılı Kanunun 76 ncı maddesi ve 2451 sayılı Kanunun 2 nci maddesi gereğince uygun görülmüştür.

2 – Bu Kararı İçişleri Bakanı yürütür.

1/10/2012

Abdullah GÜL

CUMHURBAŞKANI

Recep Tayyip ERDOĞAN İdris Naim ŞAHİN

Başbakan İçişleri Bakanı

blue

Mesajgönderen blue » 02 Ekim 2012, 09:27

benden de hayırlı olsun.Rüyamda gördüm bir genel müdür geliyor ilk genelgesi yoksul çocuklarımızla basına fotoğraf verilmesini yasaklıyor.sayı verin miktar verin ama çocuklarla foroğraf vermeyin diyor....uyandım

edit. böyle bir tez için yüksek lisans yapmak istiyorum yoksa hiç halim yok bu yaştan sonra ama tezim, makalem nette dolaşırsa belki birilerine çark eder.
bu kadar
Anonim

Kullanıcı avatarı
emmia
MÜLKİ İDARE AMİRİ

Cvp: Cvp: Aziz Yıldırım, İçişleri Bakanlığı'na Müsteşar Yard

Mesajgönderen emmia » 02 Ekim 2012, 09:53

blue yazdı:benden de hayırlı olsun.Rüyamda gördüm bir genel müdür geliyor ilk genelgesi yoksul çocuklarımızla basına fotoğraf verilmesini yasaklıyor.sayı verin miktar verin ama çocuklarla foroğraf vermeyin diyor....uyandım

edit. böyle bir tez için yüksek lisans yapmak istiyorum yoksa hiç halim yok bu yaştan sonra ama tezim, makalem nette dolaşırsa belki birilerine çark eder.
bu kadar

http://www.google.com.tr/search?num=10& ... r03z94uPjc

google a görsel den ; "çocuklara yardım vali" diye yazınca "görsel" lerden istemediğin kadar fotoğraf çıktı...
haklıymışsınız....
bu arada "tez" için tez olmalısın.... :lol:

“MÜLKİ İDARE AMİRLERİ GÜNCEL HABERLER” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir